Terenuri pentru construcția de locuințe pentru tineri

Ministerul Apărării Naționale a predat municipalității bunuri imobile din fostele unități militare.
În data de 13 mai 2011, primarul Gheorghe Ciuhandu și Generalul de Brigadă, Gheorghe Simina, comandantul Brigăzii 18 Infanterie Banat au semnat, în prezența Secretarului de Stat pentru Politica de Apărare și Planificare, Viorel Oancea, protocolul de predare-primire a unor imobile care au fost transmise din domeniul public al statului și din administrarea Ministerului Apărării Naționale în domeniul public al municipiului Timișoara și în administrarea Consiliului Local al Municipiului Timișoara. Este vorba despre UM 1366 de pe str. Chișodei nr. 125 (caracteristici: suprafață construită – 187,10 m, suprafață desfășurată – 537,20 m, suprafața totală a terenului, inclusiv construcțiile – 60.634 m) și UM 977 de pe Calea Aradului (caracteristici: suprafață construită – 1.321 m, suprafață desfășurată – 1.321 m, suprafața totală a terenului, inclusiv construcțiile – 37.125 m). Pe aceste terenuri vor fi construite locuințe și funcțiuni complementare spațiilor de locuit, prin programe derulate de Agenția Națională pentru Locuințe. Consiliul Local al Municipiului Timișoara va transfera în domeniul public al statului și în administrarea Ministerului Apărării Naționale, conform legii, un procent de 33% din numărul de locuințe realizate, dar nu mai puțin de 300 de unități locative și terenul aferent acestora. Acest proces de transfer a unor imobile către Consiliul Local Timișoara a început în urmă cu mai bine de un an, în martie 2010, când reprezentanții Primăriei Municipiului Timișoara și reprezentanții M.A.N, Unitatea Militară Timișoara au încheiat Minuta A-879/18.03.2010 prin care M.A.N era de acord să transfere terenuri aflate în administrarea și folosința M.A.N către municipiul Timișoara pentru construirea de locuințe prin intermediul Agenției Naționale pentru Locuințe.