Acesta este un exercițiu

Conform Ordinului I.G.S.U. nr. 21856  din data de 24.07.2017, miercuri (06.12.2017), în intervalul orar 10.00 – 11.00, se va desfășura un exercițiu de verificare a sirenelor de alarmare publică existente la nivel național(atât cele cu acționare centralizată, cât și cele cu acționare locală).

Scenariul vizează manifestarea tipurilor de risc generatoare de situații de urgență/protecție civilă (inclusiv pericolul atacului din aer) care impun alarmarea populației.

Scop: antrenarea autorităților administrației publice locale, pregătirea populației prin cunoașterea semnificației semnalelor de alarmare și verificarea funcționării sirenelor de alarmare publică.

SEMNIFICAȚIA SEMNALELOR DE ALARMARE

-ALARMĂ AERIANĂ

15 sunete a 4 secunde fiecare, cu pauză de 4 secunde între ele. Pentru sirenele cu aer comprimat, semnalul se compune din 15 sunete a 2 secunde fiecare, cu pauză de 2 secunde între ele.

-ALARMĂ LA DEZASTRE –pentru începere exercițiu

5 sunete a 16 secunde fiecare, cu pauză de 10 secunde între ele. Pentru sirenele cu aer comprimat, semnalul se compune din 5 sunete a 8 secunde fiecare, cu pauză de 5 secunde între ele.

-PREALARMĂ AERIANĂ

3 sunete a 32 secunde fiecare, cu pauză de 12 secunde între ele. Pentru sirenele cu aer comprimat semnalul se compune din 3 sunete a 16 secunde fiecare, cu pauză de 6 secunde între ele.

-ÎNCETAREA ALARMEI  -pentru terminare exercițiu

sunet continuu, de aceeași intensitate, cu durata de 2 minute. Pentru sirenele cu aer comprimat semnalul se compune dintr-un sunet continuu, de aceeași intensitate, cu durata de 1 minut.

Comunicatul are drept scop informarea populației din localitate despre desfășurarea exercițiului pentru a nu intra în panică.

Compartiment Voluntar pentru Situații de Urgență,

Primăria Municipiului Timișoara