Ziua fără mașini marcată în orașul nostru

Timp de o săptămână, la mijlocul lunii septembrie, la nivel mondial s-a sărbătorit "Săptămâna mobilității europene", manifestare preluată și în România.

Primăria Timișoara manifestă un interes deosebit pentru reducerea poluării urbane. În perioada 16-22 septembrie 2006 s-a sărbătorit și în Timișoara "Săptămâna mobilității europene". Având în vedere faptul că traficul rutier reprezintă unul din factorii de poluare urbană, Primăria Municipiului Timișoara a contribuit la susținerea activităților organizate de către Agenția pentru Protecția Mediului pe tema "Schimbării climatice". Astfel, în data de 22 septembrie, Agenția pentru Protecția Mediului, cu sprijinul Primăriei Municipiului Timișoara, a organizat 2Ziua fără mașini".

Cu această ocazie, în intervalul orar 14,00-14,30, a fost oprită circulația pe o arteră intens circulată - bulevardul Vasile Pârvan, tronsonul Leonardo da Vinci - intersecția Mihai Viteazul. Elevii Liceului Jean Louis Calderon au participat la un concurs de biciclete și role, cu invitați de la Clubul de Ciclism Tibiscus și alte ONG-uri.

Totodată, a fost determinat și nivelul de zgomot în zona respectivă. În-trucât poluarea mediului urban este problema tuturor cetățenilor, solicităm și pe această cale locuitorilor Timișoarei să ia atitudine pentru reducerea poluării urbane.

Transportul în Timișoara

• Conform studiilor existente în a-cest domeniu, gradul de motorizare al municipiului Timișoara este de 457 vehicule la 1.000 de locuitori;
  • Acest lucru înseamnă că în Timișoara există aproximativ 150.000 de vehicule la o populație de circa 320.000 de persoane;
  • Numărul autoturismelor înmatriculate în alte județe sau în străinătate reprezintă circa 23% din totalul autoturismelor care circulă în Timișoara.