Lucrări de modernizare la drumuri

De curând au fost finalizate lucrările de amenajare a unor străzi, investiþia de pe strada Paul Constantinescu (fosta Vasia Vasilescu) incluzând și realizarea unei parcări în zonă.

Strada Paul Constantinescu (fosta Vasia Vasilescu) este situată în zona de sud-vest a Timișoarei, în zona de locuințe din Calea Șagului. Este delimitată de străzile Dreptatea și Lacului. Strada este prevăzută cu rețea de canalizare. Lucrările executate au urmărit îmbunătățirea circulației rutiere și pietonale.

Ce s-a făcut?

Pe tot sectorul s-a prevăzut amenajarea unui carosabil cu lățimea de 6,0 metri mărginit de trotuare. Pentru realizarea carosabilului de 6,0 metri pe toată lungimea a fost necesară mutarea a doi stâlpi pentru iluminatul public. Circulația pietonală s-a rezolvat prin amenajarea de trotuare de 1,5 metri lățime. Carosabilul a fost realizat cu fundație din balast și piatră spartă, iar la partea superioară s-a așternut un strat de uzură din beton asfaltic așezat pe 10 cm macadam. Carosabilul a fost încadrat cu rigolă carosabilă prefabricată din borduri.

În profil longitudinal s-au asigurat declivități minime necesare colectării apelor pluviale prin intermediul gurilor de scurgere existente și proiectate.

Pe întreaga lungime a sectorului executat s-au montat indicatoare rutiere adecvate pentru siguranța circulației și s-au executat marcaje.

Lucrările au fost executate de către S.C. ANTREPRIZA DRUMURI ȘI PODURI - GRUP COLAS TIMIȘOARA S.A. Valoarea lucrării de investiție este 937.544,34 RON.

Lucrări similare s-au realizat și pe străzile Ulpia Traiana și Traian Vuia.

Străzile Traian Vuia și Ulpia Traiana

Cele două străzi sunt situate în zona de sud a Timișoarei (Cartierul Plavăþ). Lucrările executate au urmărit îmbunătăþirea condiþiilor de circulaþie rutieră și pietonală din zonă: amenajarea unui carosabil cu lăþimea de 6 metri încadrat de borduri de 25x20 mărginit de trotuare de 1,2 metri lăþime; s-au montat indicatoare rutiere; s-au executat marcaje.

Lucrările au fost executate de către S.C.  DRUMURI MUNICIPALE S.A.

Sectoarele pe care s-a lucrat

• Str. Traian Vuia – str. Mareșal Averescu (108,77 m);
  • Str. Mareșal Averescu – str. Mureș (302,50 m);
  • Str. Mureș – str. G. Muzicescu (413,00 m);
  • Str. Memorandului  - Blv. Liviu Rebreanu ( 401,50 m);
  • Str. Mareșal Averescu – Str. Mureș (308,05 m);
  • Str. Mureș – Str. G. Muzicescu (419,60 m).