Amenajarea de noi terenuri de sport

Și anul acesta, Primăria Timișoara continuă amenajarea de terenuri de sport cu suprafață sintetică, a anunțat viceprimarul Adrian Orza.

Au fost finalizate procedurile de achiziție publică pentru trei terenuri de sport, cele de la Grupul Școlar Alimentar (str. Bogdăneștilor), de la Școala Generală nr. 15 (str. Chișodei) și de la Grupul Școlar E. Ungureanu (Piața Huniade), urmând ca în scurt timp să înceapă lucrările propriu-zise. Se vor executa reparații la terenurile de sport, se vor amenaja cu suprafață sintetică și vor fi amplasate nocturne. Este vorba despre terenuri de sport multifuncționale, pe care elevii vor putea juca mini fotbal, handbal, volei, baschet.
De asemenea, au fost finalizate documentațiile tehnice și urmează demararea procedurii de achiziție pentru aceleași tipuri de lucrări pentru terenurile de sport de la Grupul Școlar Electrotimiș, Școala Generală nr. 6 și Școala Generală nr. 16.
În momentul de față, se lucrează la documentații pentru reamenajarea terenului de sport de pe strada Pestalozzi și a celui din Complexul Studențesc, de lângă Căminul 4.