Reconfigurarea Zonei Stadion

În această perioadă, Primăria Municipiului Timișoara a desfășurat ample lucrări de modernizare în zona Stadionului Dan Păltinișanu, lucrări finalizate în ajunul Cupei României.

Au fost amenajate 125 de locuri de parcare, alei pietonale și spațiile verzi deteriorate în urma lucrărilor la rețele efectuate în această zonă.
De asemenea, pentru siguranța traficului s-au executat marcaje rutiere orizontale și verticale și s-au amplasat limitatoare de viteză, întreaga zonă fiind reconfigurată din punctul de vedere al circulației rutiere.
Acolo unde condițiile tehnice o permit, și anume în jurul stadionului, s-au amenajat piste de biciclete, role și skate-uri.

La finalizarea lucrărilor, pentru descărcarea traficului de pe străzile Cluj, Arieș și Eroilor se realizează accesul auto între strada Diaconu Coressi, respectiv strada Neagoiu cu b-dul Liviu Rebreanu, pe lângă stadion.

Lucrările vor continua și în perioada următoare.

Pentru iubitorii fotbalului

Până la meciul de Cupa României, Poli - Rapid, în fața intrării la stadion de la vestiare a fost imprimat în asfalt blazonul Politehnicii, lucrare realizată cu vopsele pe bază de rășini colorate. De asemenea, la intrarea de la tribuna oficială au fost amplasate cinci catarge pe care sunt ridicate steaguri cu blazonul echipei Poli, al Timișoarei, steagul României și cel al Uniunii Europene.