Informare privind lucrările de modernizare a B-dului Liviu Rebreanu

Drumurile din Municipiul Timișoara se află în această perioadă într-un amplu proces de modernizare și reabilitare.

Una dintre cele mai importante lucrări de modernizare se execută pe B-dul Liviu Rebreanu, care până la realizarea centurii de sud a orașului este cea mai importantă arteră de circulație și va prelua în continuare tot traficul greu din zonă respectivă. Din acest motiv se urmărește realizarea unor lucrări de foarte bună calitate pe acest bulevard. Cu toate acestea pe sectorul pe care a fost deschisă circulația au apărut unele probleme cu privire la planeitatea stratului de uzură precum și de neetanșare a capacelor căminelor de vizitare care provoacă un zgomot puternic la trecerea mașinilor peste ele. Executantul acestor lucrări SC Confort SA a fost somat să ia măsuri urgente de remediere a acestor deficiențe. Lucrările de modernizare executate pe B-dul Liviu Rebreanu au o perioadă de garanție 6 (șase) ani de la terminarea lor. În această perioadă de garanție constructorul are obligația de a remedia toate defecțiunile apărute pe cheltuială proprie.