Investițiile la drumurile municipale preconizate pentru anul 2008

Lucrările care se vor face sunt absolut necesare pentru facilitarea traficului rutier din oraș.

Un obiectiv important al anului viitor este modificarea elementelor geometrice ale principalelor intersecții din oraș pentru fluidizarea traficului rutier: Piața Mărăști, Piața Dr. Russel (Punctele Cardinale), străzile Gh. Lazăr cu Circumvalațiunii, Arieș cu Calea Martirilor, Iuliu Maniu cu Budai Deleanu, bd. 16 Decembrie - Prislop, Michelangelo - bd. Vasile Pârvan. Tot în sensul descongestionării traficului rutier din oraș vor fi consolidate și lărgite câteva poduri și pasaje importante: vor fi consolidate podurile Calea Șagului și Eroilor și vor fi lărgite pasajele de pe străzile Jiul și Popa Șapcă. La drumuri, investițiile preconizate pentru anul 2008 sunt cele care vizează continuarea reparațiilor de amploare prin înlocuirea integrală a părții carosabile și continuarea reparațiilor la trotuare. de asemenea, lista propusă spre finanțare cuprinde modernizare următoarelor străzi: Grigore Alexandrescu, bd. Dragalina, Mureș, Bârzava, Călimănești, Cloșca, Calea Torontalului, legătură Gh. Lazăr - Brediceanu, Chimiștilor, Busuioc, Bastilia, Intrarea Fortăreței, Zürich, Veronica Micle, Olarilor, Progresul, Gen. Stavrescu, Mureș, Efta Botoca - Mariana Drăghicescu, Octav Băncilă, Bruxelles, Anișoara Odeanu, Pius Brânzeu, Aida, Bârsei, Berzei, Bucovina, Jose Silva, Vânătorilor, Virtuții, Intrarea Lupului, Intrarea Ursului, finalizarea lucrărilor de modernizare a bd. Liviu Rebreanu - I. Bulbuca, finalizarea lucrărilor de reparații capitale în cele trei zone: Calea Aradului Est -Vest, zona Dâmbovița, zona Ion Ionescu de la Brad, reabilitarea străzilor unde au fost executate lucrări de canalizare: bd. 16 Decembrie, Iuliu Maniu, Mircea cel Bătrân, zonele Plopi, Kuncz, Ghiroda, Ciarda Roșie, Ronaț.