Asfaltarea străzilor din zona Polonă
“Zona Polonă” este situată în partea sud-vestică a municipiului Timișoara, chiar la intrarea în Timișoara dinspre localitatea Utvin. În partea de sud, zona de locuințe este împrejmuită de terenuri virane, iar în partea de nord este delimitată de Fabrica de Zahăr la nord și societatea Smithfield la vest. Pe toate sectoarele de drum, structura rutieră era inexistentă. Colectarea apelor pluviale nu se putea efectua, deoarece nu existau dispozitive de preluare a acestor ape.

În zona care a fost modernizată sunt asigurate dotările privind canalizarea, gazul metan, apa, instalațiile electrice și telefonice.Lucrările executate au urmărit îmbunătățirea condițiilor de circulație rutieră și pietonală prin: realizarea unei structuri rutiere moderne cu îmbrăcăminte din beton asfaltic. Lățimea carosabilului este de 6 m, cu excepția zonei situate pe partea dreaptă a străzii Polonă unde, lățimea este de 4 m datorită construcțiilor existente și a limitei parcelei destinate carosabilului., realizarea de trotuare, din pavaj de 8cm dale din beton, adiacent fronturilor construite și încadrarea acestora cu borduri din beton de 10x15 cm; amenajarea de parcaje ecologice. Scurgerea apelor de pe partea carosabilă se face prin intermediul pantelor transversale spre rigola executată pe ambele părți ale carosabilului, iar în profil longitudinal, rigolele asigură evacuarea apelor pluviale spre gurile de scurgere realizate. De asemenea, au fost realizate marcaje și au fost montate de indicatoare pentru reglementarea circulației rutiere. Lungimea străzilor din zonă, care au fost asfaltate este de 906,12 m, executant: S.C. Drumuri Municipale S.A. Valoarea contractată a lucrărilor: 1.752.493,86 lei (cu TVA).

Primar,
Gheorghe CIUHANDU