Situația acțiunilor de deszăpezire
În conformitate cu “PLANUL OPERATIV DE ACȚIUNE PENTRU SITUAȚII DE URGENȚĂ ÎN ANUL 2011-2012” în vederea prevenirii și îndepărtării efectelor negative ale fenomenelor meteorologice de pe raza municipiului Timișoara au fost luate următoarele măsuri:

RETIM  ECOLOGIC SA:

Referitor la acțiunile de deszăpezire și combatere a poleiului din data 08.02.2012 , în intervalul orar  000-2400:
Obiective: artere de circulatie, intersectii, poduri din sectoarele 1 , 2 , 3 , 6 .

Efective folosite: 3 încărcătoare frontale, 5 răspănditoare de material antiderapant, 2  autospeciale cu soluție clorură de calciu, pluguri tractate, 5 lame pentru autobasculantă, 1 tractoare cu remorcă, 5 autobasculante.

Materiale întrebuințate: 26 tone clorură de sodiu,  1200kg clorură de calciu solidă.

Personal utilizat: 2 dispeceri, 2 ofițeri de serviciu, 22 conducători auto, 3 mecanici utilaje și 102 muncitori necalificați.

RETIM  ECOLOGIC SA:

Referitor la acțiunile de deszăpezire și combatere a poleiului din data 08.02.2012 , începând cu ora 7.00.

Obiective:  artere de circulație, intersecții, poduri din sectoarele 1 , 2 , 3 , 6 .

Efective folosite: 2 AutoBasculante, 4 Abrollkipere cu benă, 1 Încărcătoare frontale, 1 tractor cu remorca, 1 volă cu cupă.

La acțiunile de degajare a interesecțiilor, curățarea stațiilor RATT și trecerilor pietonale au participat 104 muncitori necalificați.

SC  DRUMURI MUNICIPALE  SA

Referitor la acțiunile de deszăpezire și combatere a poleiului din data de 08.02.2012, începand cu orele 19.00 s-a acționat pentru deszăpezire și combaterea poleiului cu material antiderapant pe traseele, stațiile, intersecțiile prevăzute în programul de deszăpezire astfel:

Obiective: artere de circulatie, intersectii, poduri.

Efective folosite: 2 încărcătoare frontale, 7 răspănditoare de material antiderapan, 1 autospecială LEA, 2 autobasculante, 5 lame pentru autobasculantă, tractoare, 1 autogreder.

Personal utilizat: 1 dispecer, 1 ofițer de serviciu, 15 conducători auto, 3 mecanici utilaje, 5  muncitori.

Utilajele au acționat pe următoarele trasee:

-    Autogreder – Str. Lidia , Str. Mureș , Str. Răscoala din 1907 , str. Agronomiei, str. Păcii, str. Corneliu Baba , str. Podgoriei , str. Pavel Dan
-    Incărcător frontal – str. Brâncoveanu , Str. Rusu Sirianu, Vadu Călugăreni

La Direcția Poliția Locală, în perioada 08 - 09.02.2012, s-au înregistrat 32 sesizări, prin care s-a solicitat îndepărtarea zăpezii. Acestea au fost transmise dispeceratelor S.C. RETIM și S.C. DRUMURI MUNICIPALE S.A., în vederea luării măsurilor necesare.

La Compartimentul Voluntar  în perioada 08 - 09.02.2012 au fost înregistrate 18 sesizări, prin care s-a solicitat îndepărtarea zăpezii, țurțurilor, acestea fiind transmise dispeceratelor S.C. RETIM , S.C. DRUMURI MUNICIPALE S.A. si Formațiunii SALVO  pentru a se lua măsurile necesare.

Compartiment Voluntar pentru
Situații de Urgență