Operațiuni de deszăpezire și îndepărtare a poleiului
În conformitate cu “PLANUL OPERATIV DE ACȚIUNE PENTRU SITUAȚII DE URGENȚĂ ÎN ANUL 2011-2012” în vederea prevenirii și îndepărtării efectelor negative ale fenomenelor meteorologice de pe raza municipiului Timișoara s-au întreprins următoarele măsuri:

SC RETIM  ECOLOGIC SA:

Referitor la acțiunile de deszăpezire și combatere a poleiului din data 09.02.2012, în intervalul orar  000-2400 vă comunicăm următoarele:
Intervențiile au vizat urmatoarele obiective: artere de circulatie, intersectii și poduri din sectoarele 1 , 2 , 3 , 6 .

Efectivele folosite: 3 încărcătoare frontale, 5 răspănditoare de material antiderapant, 5 lame pentru autobasculantă, 1 tractor cu remorcă, 5 autobasculante + abrollkipper 22 mc.

Au fost întrebuințate urmatoarele cantități de materiale: 14 tone clorură de sodiu și  1500 kg clorură de calciu solidă.

Personalul utilizat: 2 dispeceri, 2 ofițeri de serviciu, 24 conducători auto, 3 mecanici utilaje și 104 muncitori necalificați.

Utilajele au acționat pe următoarele trasee:
1. Utilaj cu lamă și răspânditor – zona Ronaț, Circumvalațiunii
2. Utilaj cu lamă și răspânditor – zona Splai Bega, Baritiu
3. Utilaj cu lamă și răspânditor -  zona Galați, Traian, Timocului
4. Utilaj cu lamă și răspânditor – Irlanda, Arcașilor , I. Ionescu de la Brad
5. Autocamioneta – încărcat și transportat zăpada - Primărie
6. 3 abrollkipper cu benă de 22 mc și încărcător Wola – încărcat zăpada și transportat – zona Iuliu Grosescu, Michelangelo, Tache Ionescu.

Pentru data de 10.02.2012, începând cu orele 07.00, efectivele folosite sunt:
1.   2 autobasculante pentru încărcat și transportat zăpada
2.  1 abrollkipper +container 22mc  pentru încărcat și transportat zăpada
3.   1 încărcător frontal pentru încărcat și transportat zăpada din zona Circumvalațiunii
4..   1 vola cu cupă   pentru încărcat și transportat zăpada din zona de blocuri Asachi , Baba Dochia, Dorobanți.

Alături de utilajele de deszăpezire au acționat și 102 muncitori necalificați.

Totodată, vineri, 10.02.2012,  începând cu ora 19, vor acționa la încărcat și transportat zăpada următoarele utilaje: 3 abrollkipper + containere de 22 mc.

SC  DRUMURI MUNICIPALE  SA:

Referitor la acțiunile de deszăpezire și combatere a poleiului din perioada 09  -10.02.2012, în intervalul orar 12.00 – 07.00, s-a acționat pentru deszăpezire și combaterea poleiului cu material antiderapant pe traseele, stațiile, intersecțiile prevăzute în programul de deszăpezire astfel:

Obiective vizate: artere de circulație, intersecții, poduri.

Efective folosite: 8 încărcătoare frontale, 7 răspănditoare de material antiderapant, 4 autospeciale LEA, 6 autobasculante de 22t și 3 de 10t, iar 6 au acționat în cursul nopții, 5 lame pentru autobasculantă au intervenit în cursul zilei și 2 noaptea, 1 autogreder.

Echipa de intervenție a fost formată din: 1 dispecer, 1 ofițer de serviciu, 18 conducători auto, 9 mecanici utilaje, 25 muncitori pe parcursul zilei și 6 în cursul nopții.

În perioada 09 - 10.02.2012, Direcția Poliția Locală a înregistrat 6 sesizări, prin care s-a solicitat îndepărtarea zăpezii. Acestea au fost transmise dispeceratelor S.C. RETIM și S.C. DRUMURI MUNICIPALE S.A. în vederea luării măsurilor care s-au impus.

La Compartimentul Voluntar, în perioada 09.02.2012, au fost înregistrate 11 sesizări, prin care s-a solicitat îndepărtarea zăpezii, țurțurilor. Acestea au fost transmise dispeceratelor S.C. RETIM, S.C. DRUMURI MUNICIPALE S.A. și Formațiunii SALVO,  în vederea luării măsurilor necesare.

Compartiment Voluntar pentru
Situații de Urgență