Măsuri pentru curățarea zăpezii
În conformitate cu “PLANUL OPERATIV DE ACȚIUNE PENTRU SITUAȚII DE URGENȚĂ ÎN ANUL 2011-2012” în vederea prevenirii și îndepărtării efectelor negative ale fenomenelor meteorologice de pe raza municipiului Timișoara au fost luate următoarele măsuri:

SC RETIM  ECOLOGIC SA:
Referitor la acțiunile de deszăpezire și combatere a poleiului din perioada 15 - 16.02.2012, în intervalul orar 07.00 – 07.00, vă comunicăm următoarele:

S – a intervenit pentru: curățat manual zăpadă, transport zăpadă, pluguri, pe arterele de circulatie, în intersecții, pe podurile din  sectoarele 1 , 2 , 3 , 6 .

Efective folosite: 3 încărcătoare frontale, 5 răspănditoare de material antiderapant, 1 autospecială cu soluție clorură de calciu, 5 autobasculante cu benă de capacitate 22 mc2, 1 tractor cu remorcă, 5 autobasculante cu benă, pluguri tractate, 1 tractor.

A fost răspândit material antiderapant, în următoarele cantități: 43 tone de clorură de sodiu,  10000 l clorură de calciu solidă și 800 kg soluție clorură de calciu.

Personal utilizat:2 dispeceri,2 ofițeri de serviciu, 24 conducători auto, 3 mecanici utilaje  și 108 muncitori necalificați.

SC RETIM  ECOLOGIC SA:
Referitor la acțiunile de deszăpezire și combatere a poleiului de joi, 16.02.2012, desfășurate între orele 07.00  - 19.00, vă comunicăm următoarele:

Se acționează cu următoarele utilaje:

1 Abrollkiper cu benă 22mc - activitate de încărcat și transportat zăpada; 1 tractor cu remorcă- activitate de încărcat și transportat zăpada; 1 încărcător frontal- activitate de încărcat și transportat zăpada în Zona I.I. de la Brad; 1 volă cu cupă-activitate de curățat străzi în zona de blocuri Melodiei,Piața Histria, Zona Complex Studențesc, Lugojului , Intrarea Doinei,Onești,Ghiroda Nouă; 1 utilaj cu lamă și răspănditor – activitate de pluguit mecanic zăpada în zona Matei Basarab , Bucovina; Mircea cel Bătrân; 4 utilaje cu lamă și răspînditor pentru pluguit mecanic și împrăștiat mecanic material antiderapant; 2 carosate - activitate de împăștiat material antiderapant; 1 utilaj cu soluție clorură de calciu.

Pentru curățarea mecanică a zăpezii din stații RATT, treceri pietonale, intersecții vor acționa 106 muncitori necalificați.

SC RETIM  ECOLOGIC SA:
Referitor la acțiunile de deszăpezire și combatere a poleiului din data 15 - 16.02.2012, orele 19.00  - 07.00, vă comunicăm următoarele:

Efectivele folosite: 3 Abrollkiper cu benă 22mc  și încărcător frontal pentru încărcat și transportat zăpada, împreună cu ADP, de pe bulevardul Tache Ionescu; 1 utilaj cu lamă și răspănditor pentru pluguit mecanic zăpada în zona Medicinei, Tipografilor, Unirii, Brediceanu; 1 utilaj cu lamă și răspănditor – pluguit mecanic zăpada în zona 6; 1 utilaj cu lamă și răspănditor – pluguit mecanic zăpada în zona 3; 1 utilaj cu lamă și răspănditor –activitate de pluguit mecanic zăpada în zona 2 și 1 utilaj cu lamă și răspănditor – activitate de pluguit mecanic zăpada în zona 1.

SC  DRUMURI MUNICIPALE  SA:
Referitor la acțiunile de deszăpezire și combatere a poleiului  din perioada 15 -16.02.2012, în intervalul orar  0700-0700, s-a acționat pentru deszăpezire și combaterea poleiului cu material antiderapant pe traseele, stațiile, intersecțiile prevăzute în programul de deszăpezire, astfel:

Scopul interventiei: deszăpezire, combatere polei, transport zăpadă și gheață.

Au fost vizate arterele de circulatie, intersectiile și podurile.

Efective folosite: 8 încărcătoare frontale, 1 buldozer, 5 răspănditoare de material antiderapant, 12 autospeciale, 12 autobasculante, 1autogreder, 5 lame pentru autobasculantă.

Materiale întrebuințate: 21 m3 sare și 11000 l clorură de calciu.

Personalul utilizat: 1 dispecer, 1 ofițer de serviciu, 20 conducători auto, 10 mecanici utilaje, 40 muncitori în timpul zilei și 4 noaptea.

SC  DRUMURI MUNICIPALE  SA:
Referitor la acțiunile de deszăpezire și combatere a poleiului  din data  de 16.02.2012, începând cu ora 0700, s-a acționat pentru deszăpezire și combaterea poleiului cu material antiderapant pe traseele, stațiile și intersecțiile prevăzute în programul de deszăpezire, astfel:

Scopul interventiei: deszăpezire, combatere polei, transport zăpadă și gheață.

Obiective: artere de circulatie, intersectii și poduri.

Efective folosite: 6 încărcătoare frontale, 5 răspănditoare de material antiderapant, 4 autospeciale LEA, 12 autobasculante, 1 autogreder, 5 lame pentru autobasculantă, 1 buldozer.

Personal utilizat: 1 dispecer, 1 ofițer de serviciu, 20 conducători auto, 12 mecanici utilaje, 40 muncitori.

La Direcția Poliția Locală în perioada 15 - 16.02.2012 s-au înregistrat 32 sesizari, prin care s-a solicitat îndepărtarea zăpezii. Acestea au fost transmise dispeceratelor S.C. RETIM și S.C. DRUMURI MUNICIPALE S.A. în vederea luării măsurilor care s-au impus.

La adăpostul de pe strada Învațătorului nr.8 au fost aduse 20 persoane.

Compartimentul Voluntar pentru Situații de Urgență din cadrul Primăriei Timișoara a înregistrat, în perioada 15.02.2012 ora 06.00 până în 16.02.2012 ora 06.00, 5 sesizări, acestea fiind transmise dispeceratelor S.C. RETIM și S.C. DRUMURI MUNICIPALE S.A. în vederea luării măsurilor necesare.

Compartiment Voluntar pentru
Situații de Urgență