Reamenajarea scuarului din Piața Romanilor
Edilitar Strategia Primăriei Timișoara - referitoare la dezvoltarea și amenajarea spațiilor verzi în municipiu, impune acordarea unei deosebite atenții amenajării spațiilor verzi existente, îmbunătățirii aspectului acestora, precum și stimularea petrecerii în aer liber a timpului atât de către segmentul tânăr al populației cât și de persoanele adulte și de vârsta a treia.

În urma finalizării lucrărilor de reabilitare a Bulevardului 3 August 1919, Primăria Timișoara a demarat lucrările de reamenajare a scuarului din Piața Romanilor.

Prima fază a reamenajării a constat în plantarea unui număr de: 12 Thuja orientalis, 23 Lonicera xilosteum, 2 Betula verucossa, 6 Cercis siliquastrum, 18 Pyracantha coccinea, 18 trandafiri, 1400 bucăți gard viu și 2 bucăți Syringa vulgari. Lucrările în valoare de aproximativ 80.000.000 lei s-au efectuat cu ajutorul S.C. Bindalim S.R.L.

În primăvara anului 2005 lucrările de reamenajare a scuarului din Piața Romanilor vor continua cu: refacerea aleii principale, a aleilor laterale, montarea gardului de protecție din fier forjat, amenajarea alveolelor pentru arborii din aliniament și completarea aliniamentelor cu un număr de 27 bucăți de Paulownia imperialis.