Încep lucrările de modernizare a străzii Cloșca
Proiectul, a cărui valoare totală este de 14.039.993,22 lei (T.V.A inclus), din care finanțare nerambursabilă 10.867.480,19 lei (fără T.V.A.), se află în implementare din data de 27.08.2011.

Contractul de execuție a lucrărilor a fost semnat cu S.C. Drumuri Municipale S.A., acesta fiind atribuit prin licitație și are valoarea de 7.053.747,12 lei fără TVA.

În cadrul proiectului sunt prevăzute a se realiza  următoarele lucrări:

•    Lucrările de construcții rutiere vor consta din: extinderea carosabilului la patru benzi de circulație și amenajarea racordurilor la străzile laterale.

•    Pentru asigurarea accesului persoanelor în vârstă și cu handicap se va realiza coborârea bordurii în zona trecerilor de pietoni.

•    Vor fi refăcute trotuarele pe întregul sector proiectat.

•    Amenajarea de piste de cicliști pe str. Ovidiu Balea în lungime de 500 m și, pe str. Crișan, cu racord la girația existentă la intersecția dintre str. Grigore Alexandrescu cu str. Cloșca în lungime de 1.390 m.

•    Extinderea carosabilului la 4 benzi de circulație impune mutarea unui număr de 11 stâlpi care susțin rețeaua existentă de contact troleibuz  . Cu această ocazie se vor amenaja 4 stații noi pentru mijloacele de transport în comun, retrase din carosabil.

•    Totodată modernizarea străzii  face necesară și mutarea rețelei electrice aeriene pe o lungime de maxim 60 m, între 2 stâlpi.

•    În cadrul proiectului se realizează o canalizație subterană, de 1.750 m, care va da posibilitatea amplasării pe viitor a rețelelor care vor fi necesare.

•    Pentru asigurarea scurgerii apelor de pe partea carosabilă s-au proiectat dispozitive de scurgere a apelor, materializate prin rigole la marginea părții carosabile și guri de scurgere.

De asemenea, va fi reamenajată zona verde, a cărei suprafață este de 12355 mp, urmând a fi plantați peste 300 de arbori.

Termenul de execuție este de 12 luni.

Proiectul „Modernizare Strada Cloșca și extindere la 4 benzi – sectorul Bulevardul Cetății – Strada Ovidiu Balea” a fost semnat de Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului, în calitate de Autoritate de Management pentru POR 2007-2013, prin Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest, în calitate de Organism Intermediar pentru POR 2007-2013 și Municipiul Timișoara.

Informații suplimentare: persoana de contact: dl. ing. Ioan Ganciov, Șef Serviciul Drumuri și Poduri – Manager de Proiect, tel: 0256/408.368, email: ioan.ganciov@primariatm.ro

Biroul Relații Publice

Foto 1, Foto 2, Foto 3, Foto 4