Lift pentru persoane cu handicap
Până în data de 5.03.2005 Primăria Municipiului Timișoara va finaliza lucrările la sistemul de acces în instituție al persoanelor cu handicap, în conformitate cu prevederile Legii nr.519/2002 privind protecția specială a persoanelor cu handicap, a anunțat viceprimarul Dorel Borza.

Desemnarea executantului lucrării s-a făcut după urmarea procedeelor legale de licitație publică. Acest sistem de acces se compune din:

- rampă de acces de la cota terenului la parter, care constă într-o platformă care transportă mecanic căruciorul

- lift cu trei stații: parter, et. I și et. II

Primăria a depus întreaga documentație în vederea obținerii de la ISCIR a avizului de activare a liftului. După obținerea acestui aviz, liftul va fi funcțional, lucrările pentru acesta fiind în momentul de față finalizate.