A fost construit un pod nou la Uzina de Apă
A fost finalizată o nouă investiție în infrastructura rutieră a orașului, într-unul dintre cartierele de la marginea orașului. Astfel, a fost terminată reconstrucția podului de la Uzina de Apă. Au fost realizate demolarea vechiului pod și construirea unui pod cu totul nou, cu structură din dale de beton cu grinzi metalice înglobate, parte carosabilă și trotuar.

Lungimea podului este de 16,84 m, gabaritul său este de 10,74 m, cu două benzi de circulație, o bandă de ghidare, o zonă de siguranță și un trotuar. A fost concepută și o structură rutieră nouă a părții carosabile și a racordului cu vechiul sector de stradă pentru a permite accesul la proprietate, au fost montate rigole și receptori, a fost montat parapetul podului, au fost montate indicatoare de semnalizare și executate marcajele. Rezistența podului este proiectată la o capacitate de până la 80 de tone.

Valoarea lucrării a fost de 1.408.773,46 (TVA inclus). Constructor : S.C. CCCF Drumuri și Poduri Timișoara S.R.L.Durata lucrării: 10 luni (cu sistare în perioada de iarnă) și termen de finalizare în luna septembrie 2013.

Lângă noul pod va fi realizat și un teren de baschet.

Nicolae Robu,
Primarul Timișoarei