Încă două străzi au fost reabilitate
Primăria Municipiului Timișoara are în atenție promovarea de programe privind dezvoltarea și întreținerea tramei stradale a municipiului, în vederea sporirii confortului cetățenilor și asigurării siguranței circulației auto și pietonale.

Astfel, în cadrul lucrărilor de întreținere și reparații străzi au fost realizate lucrări pe Str. Verde și str. Petre Olariu, de S.C. Sylc Con Trans. Lucrările au cuprins așternerea de covoare asfaltice pe partea carosabilă, pe o suprafață totală de 3.489 mp, echivalentul unei străzi convenționale cu o lungime de 498 de ml și 7 m lățime. S-au înlocuit bordurile de delimitare a carosabilului de trotuare, amenajându-se locuri de trecere pentru persoane cu dizabilități sau cărucioare, realizându-se marcajul rutier în scopul asigurării siguranței circulației rutiere și delimitării a 60 de locuri de parcare.

Valoarea lucrărilor realizate este de 381.463,98 (TVA inclus) lei.

De asemenea, a fost reabilitată și str. Geneva pe o lungime de 490 ml. Lucrările au vizat așternerea unui covor asfaltic pe o suprafață de 3.430 mp.

Valoarea lucrărilor realizate este de aprox. 250.000 (TVA inclus) lei.

Executantul lucrării: S.C. Superconstruct.

Primar,
Nicolae Robu