Lucrări de întreținere și reparații
Direcția Edilitară aflată în subordinea viceprimarului Dorel Borza continuă și în acest an lucrările de întreținere și reparații efectuate pe străzile de pământ și piatră spartă. Datorită disponibilităților financiare limitate ale municipalității precum și dezvoltării continue a orașului, străzile de pământ și piatră spartă nu se pot moderniza într-un timp foarte scurt și s-a impus găsirea unor soluții tehnice pentru menținerea acestora în condiții bune de circulație.
Astfel, a fost demarată întreținerea și repararea acestor străzi printr-o nouă soluție tehnică care constă în:

- așternerea unui strat de balast de 10 cm grosime;
- împrăștierea unui strat de liant (ciment) în proporție de 5-10% din masa pământului uscat;
- frezarea și stabilizarea mecanică pe 20 cm grosime (liant, strat de  balast,  strat de pământ);
- compactarea suprafeței rezultate;
- închiderea suprafețelor cu un covor asfaltic subțire;

Această soluție a fost deja aplicată în cartierul Ronaț pe străzile: Radu de la Afumați, Banul Severinului și Xenopol; în cartierul Ciarda Rosie pe străzile Humulesti, Petrila și pe Calea Urseni. Acest tip de lucrări vor continua și pe alte străzi similare, în funcție de programul de reparații stradale stabilit de instituția noastră.