Donație pentru copiii autiști
Copiii autiști beneficiari ai serviciilor Asociației „Casa Faenza” - Centrul Comunitar pentru Copii Autiști au obținut o sponsorizare în valoare de  5 000 de dolari de la compania SINDAN, care activează în domeniul producerii și distribuției de citostatice. „Prin programele asociației noastre încercăm să informăm opinia publică asupra importanței recunoașterii din timp a simptomelor autismului la copii, cât și despre importanța includerii lor într-un program special de abilitare la o vârstă mică, oferind astfel o șansă reală de ameliorare a situației acestora” a declarat viceprimarul Adrian Orza.

Prin programele desfășurate de Asociația „Casa Faenza” se urmărește scăderea riscului de marginalizare socială la nivel comunitar pentru familiile care au în îngrijire un copil autist și creșterea gradului de informare a părinților și implicarea acestora, în calitate de co-terapeuți, în procesul de abilitare a copiilor. Asociația derulează, de asemenea, activități de sensibilizare a comunității, organizează campanii de mediatizare și informare, editează două ghiduri privind autismul, publică reviste trimestriale dedicate copilului autist, editează broșuri, pliante și afișe.