Lucrări la Cantina Socială
În urma controalelor efectuate la Cantina Sociale, aflată pe strada Vasile Alecsandri nr. 7, Primăria Municipiului Timișoara a executat unele lucrări de reparații la acest obiectiv. Astfel, au fost instalate tavane false din rigips în camera de recepție a alimentelor și în încăperea unde este spălătorul, s-au zugrăvit și vopsit pereții, s-au schimbat plăcile de gresie deteriorate și s-a deratizat. Valoarea acestor lucrări se ridică la 40 de milioane de lei. Primăria Timișoara a efectuat, în mod periodic, lucrări de igienizare la cantina socială, ultima desfășurându-se pe parcursul lunii iunie 2004.

În paralel, continuă lucrările la noua Cantină Socială, situată pe strada Telegrafului nr. 8 și care va fi deschisă până la sfârșitul acestui an. În momentul de față, construcția este finalizată în proporție de 70% în ceea ce privește structura de rezistență a clădirii. Fundația celor două corpuri de clădire, precum și zidăria de la parter sunt finalizate, turnându-se și placa de rezistență peste parter. Menționăm că lucrările se află în grafic.

Pentru amenajarea noii cantine, Primăria Municipiului Timișoara investește aproximativ 6 miliarde de lei, 3 miliarde provenind de la bugetul local, iar încă 3 miliarde în urma câștigării unui proiect cu finanțare Phare.

Cantina Socială de pe strada Vasile Alecsandri nr. 7 deservește 600 de beneficiari, care în urma controalelor de la finalul lunii august primesc doar hrană rece.