Casa Faenza – bilanț la final de congres
În perioada 14 -17 mai 2003, la Timișoara, s-a desfășurat cel de-al IV-lea Congres Național de Psihiatrie și Neurologie a Copilului și Adolescentului cu Participare Internațională și cea de-a 26-a Conferință Națională, organizate de Clinica de Psihiatrie și Neurologie a Copilului și Adolescentului din Timișoara și Societatea de Neurologie și Psihiatrie a Copilului și Adolescentului din România, în colaborare cu Primăria Municipiului Timișoara și Asociația  „Casa Faenza”. Organizatorul congresului a fost profesor dr. Tiberiu Mircea. Tema congresului a fost „Autismul infantil” - perspective psihiatrice, neurologice, psihologice și comunitare.
Deschiderea oficială a congresului a avut loc la Opera din Timișoara, în prezența viceprimarului Adrian Orza, deoarece congresul a prezentat o realizare a înfrățirii dintre Primăria Timișoara și Primăria orașului Faenza și Comitetul de prietenie Faenza - Timișoara și anume „Casa Faenza”, prima instituție de tip comunitar din România.

Aceasta a constituit obiectul unei sesiuni distincte în cadrul Congresului ce s-a desfășurat în data de 16.05, între orele 15,00 -19,00, la „Casa Faenza”- Centrul Comunitar pentru Copii Autiști din Timisoara, Aleea Sănătății nr.5. Aceasta sesiune  a avut ca scop, pe de-o parte, să facă cunoscută inițiativa Primăriei Timișoara de a implementa cel mai modern tip de serviciu social și anume, cel comunitar, și  pe de altă parte, promovarea programului de abilitare a copilului autist, program susținut financiar integral de Primăria Timișoara.

Asociația noastră are ca scop abilitarea și integrarea sociala a copiilor cu sindrom autist, punându-se accentul pe importanța intervenției precoce, motiv pentru care a fost considerată unul dintre punctele centrale ale Congresului. Participarea unor personalități marcante în psihiatria copilului și adolescentului, pe plan internațional, prof. dr. Helmut Remschmidt și prof. dr. Fritz Poustka, a  dat nivelul profesional al întrunirii prin existenta modelelor europene.
Această inițiativă a fost apreciată și de specialiștii din țară: dr. Rodica Urziceanu, d-na  M. Crisu, reprezentante ale celor doua centre pentru copii autiști (unul ambulatoriu și altul de zi ) existente în București, fiind impresionați de metodele de lucru utilizate în abordarea copilului autist și de deschiderea Primăriei Timișoara, unica primărie din România care face acest lucru.
O imagine concludentă despre serviciile oferite de Centrul „Casa Faenza”a fost oferită, în data de 15 mai, în plenul Congresului și prin filmul de prezentare – CASA FAENZA, cea mai noua realizare a echipei multidisciplinare, film de specialitate finanțat de către Uniunea Europeană. Filmul a constituit o provocare pentru toți medicii psihiatri de copii, neurologi pediatri,  psihologi, asistenți sociali, psihologi - defectologi, kinetoterapeuți veniți din toată țara.
Casa Faenza