Un nou Centru de Zi pentru Persoane Vârstnice

În data de  24 mai 2006, în prezența primarului Gheorghe Ciuhandu și a viceprimarului Adrian Orza a avut loc deschiderea Centrului de Zi pentru Persoane Vârstnice „Sfinții Constantin și Elena”, aflat pe strada Telegrafului nr. 8.

Centrul are o capacitate de 30 de persoane, în prezent având 17 be­neficiari. Cei care vin aici bene­fi­ciază de asistență medicală, suport moral (consiliere psiho­lo­gi­că și juridică), informații din do­meniul geriatriei, au acces la in­formații vizionând programe TV sau citind presa, discuții de grup, sunt implicați în jocuri (șah, rummy, table etc.) și activități practice (lucru manual).

Programul zilnic al Centrului cu beneficiarii este de luni - vineri, de la 8,00 – 14,00.

Cei care doresc să se înscrie în acest centru de zi, trebuie să aibă domiciliul în Timișoara, să nu aibă boli contagioase sau psihice, să de­pună o cerere la sediul din stra­da Telegrafului nr. 8, telefon 286497.

Centrul de Zi pentru Persoane Vârst­nice "Sfinții Constantin și Elena" este al doilea centru de zi des­chis de municipalitate, după cel de pe Calea Lipovei nr. 44.

Dacă, Centrul de Zi pentru Per­soane Vârstnice de pe Calea Li­povei nr. 44  îi are ca ocrotitori pe Sfin­ții Arhangheli Mihail și Gavril, cel de strada Telegrafului, se află sub patrimoniul spiritual al Sfințiilor Constantin și Elena.