Centrul de Zi pentru copii cu dizabilități "Podul Lung"

Istoric

Centrul de zi “Podul Lung” a luat ființă în anul  1992 la inițiativa familiilor copiilor cu handicap reuniți sub egida Societății Române “Speranța”, cu sprijinul WACR Olanda, “Lebenshilfe” Salzburg, “Hilfe fur Kinder” - prin dl. Hubertus Gollnick, MENCAP Anglia și Crucea Rosie Daneză.

Din 1993 centrul de zi “Podul Lung”  a fost preluat de Inspectoratul de Stat Teritorial pentru Persoane cu Handicap Timiș, iar începând cu anul 2000 este finanțat de către Consiliul Local al Municipiului Timișoara. Conform Hotărârii Consiliului Local nr. 298/2006, de la 1 august 2006, Serviciul Centrul de zi pentru copii cu dizabilități „ Podul Lung”, face parte din organigrama Direcției de Asistență Socială Comunitară și a obținut acreditarea respectiv licențierea în furnizarea de servicii sociale cu caracter primar.

Misiunea centrului

Centrul de zi are ca misiune prevenirea abandonului și a instituționalizării copiilor, prin asigurarea, pe timpul zilei, a unor activități de îngrijire, educație, abilitare-reabilitare, recreere-socializare, consiliere, dezvoltare a deprinderilor de viață independentă, orientare școlară și profesională pentru copii, cât și a unor activităti de sprijin, consiliere, educare pentru părinți sau reprezentanții legali, precum și pentru alte persoane care au în îngrijire copii.

Beneficiarii centrului

În evidența Centrului de zi "Podul Lung" figurează 78 de copii cu dizabilități medii si severe cu vârste cuprinse între 3 si 18 ani prezentând diferite patologii, cum sunt: sindrom Langdon Down, epilepsie, autism infantil, paralizie cerebrală, distrofie musculară, microcefalie, hidrocefalie, deficiente auditive, deficiente vizuale, retard psiho-motor, tulburări de comportament;

Părinții sau reprezentanții legali ai copiilor cu dizabilități, care sunt incluși în  activitățile centrului.

Serviciile oferite

Evaluare si diagnosticare: psihologică, psihopedagogică, medicală, socială;

• Consiliere: psihologică, psihopedagogică, socială;
  • Asistență medicală ;
  • Acivitati instructiv-educative;
  • Activitati de  recreere și socializare;
  • Asigurarea  zilnică a mesei de prânz ;
  • Asigurarea transportului copiilor de la domiciliu la centru si de la centru la domiciliu.

Obiective

Diversificarea serviciilor furnizate, prin dezvoltarea de proiecte, parteneriate cu instituții și autorități locale, organizații neguvernamentale, care activează în domeniul protecției copilului;

Asigurarea de servicii sociale de calitate,competente, acordate de personal specializat, urmărind respectarea și garantarea drepturilor copilului;

Acordarea de servicii sociale, care să asigure creșterea calității vieții și dezvoltarea personalității copilului, promovând menținerea în cadrul familial și integrarea în societate;

Furnizarea de servicii sociale adaptate nevoilor copiilor cu dizabilități, care beneficiază de îngrijire complexă pe timpul zilei prin includerea in activități de educație, socializare, consiliere, dezvoltarea deprinderilor de viață independentă.