Îngrijirea la domiciliu a persoanelor vârstnice singure s-a extins

Serviciul de telelarmare monitorizează nonstop starea de sănătate a beneficiarilor.

Serviciul pentru Protecția Socială a Persoanelor Vârstnice găzduiește și Centrul de Zi Sfinții Mihail și Gavril. În cadrul Centrului s-a reamenajat o sală multifuncțională, care cuprinde: cabinet medical, kinetoterapie și alte activități. A fost angajat un medic care, în zilele de miercuri, acordă gratuit consultații la Centrul de Zi de pe Sever Bocu nr.44. Activitățile cuprind sistemul de îngrijire la domiciliu și Centrul de Zi. În prezent, în sistemul Primăriei de îngrijire la domiciliu a persoanelor vârstnice singure figurează 90 de vârstnici și lista este deschisă, deși s-a dublat în ultimii ani. Pentru a beneficia de acest serviciu, persoana vârstnică trebuie să nu aibă copii cu domiciliul în Timișoara, să nu fi încheiat un contract de întreținere cu altă persoană și să nu aibă certificat de persoană cu handicap de grad I. Serviciul are 15 îngrijitoare, care prestează diverse activități:cumpărături, menaj, plata facturilor, însoțire la medic, companie, iar îngrijirea la domiciliu poate fi și în regim de asistență nonstop, 24 de ore din 24. Serviciile sunt gratuite. Cei interesați pot suna la 490 286. La același număr de telefon pot apela și cei interesați de sistemul de telelarmare, care are ca scop creșterea gradului de siguranță a persoanelor vârstnice singure, aflate în situație de risc prin monitorizare permanentă a stării lor. Astfel, sunt montate 53 de aparate de telealarmare, prin care cel care are probleme poate apela la ajutor, din cele 86 existente. Au fost 170 de apeluri de la introducerea sistemului din februarie 2007. Din cei 53 de beneficiari, 38 sunt și în sistemul de îngrijire la domiciliu și au gratuitate, iar ceilalți 15 plătesc lunar câte 5 lei.

Pregătiri intense

La Centrul de Zi de pe Sever Bocu pregătirile de Paște sunt în toi. S-a reamenajat curtea și s-au plantat arbuști și flori, fiind creat un spațiu plăcut de relaxare. Vârstnicii care petrec aici multe clipe din viață, lucrează la confecționarea unor obiecte specifice Sărbătorilor Pascale, pe care le comercializează la Târgul de Primăvară din Piața Victoriei. Cu banii adunați din astfel de activități merg în excursii sau organizează mici petreceri. Au noroc și de ajutor de la oameni cu suflet. Astfel, lunar se primesc pentru cazurile sociale alimente de la Ban Confort SRL și de la Asociația Zoe, cu care Centrul are și o Convenție de parteneriat, în baza căreia se fac lucrări de întreținere și reparații de uz casnic pentru cei îngrijiți la domiciliu.