Grădiniță ortodoxă în Piața Badea Cârțan

Vor fi acoperite nevoile educaționale ale familiilor din această zonă a orașului nostru.

Municipalitatea susține acti­vi­tatea diferitelor culte legale, pre­cum și preocupările educaționale și so­ciale ale acestora.

Arhiepiscopia ortodoxă română Timișoara, reprezentată prin mitro­politul Ba­natului Nicolae și prin episcopul - vicar Paisie Lugojanu, a solicitat atribuirea în folosință gratuită a terenului în suprafață de 426,19 mp, situat în Timișoara, str. Badea Cârțan nr.6, din domeniul public al municipiului.

Scopul dării în folosință gra­tuită, pe o perioadă de 49 de ani, către Mitropolia Banatului, Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timișoarei, de către Consiliul Local al Municipiului Timișoara este construirea unei grădinițe ortodoxe, destinată satisfacerii nevoilor educaționale ale familiilor din zonă.

Dez­mem­brarea terenului se va face prin grija Mitropoliei Ba­na­tului, Ar­hie­piscopiei Ortodoxe Române a Timișoarei.