Vizită caritabilă și întâlnire de suflet

Se organizează petreceri festive pentru membrii Centrelor aflate sub patronaj municipal.

În 17 iunie, la Centrul de zi pentru Persoane Vârstnice de pe strada Sever Bocu, fostă Calea Lipovei, a fost organizată o întâlnire între toți beneficiarii celor trei centre ale Primăriei Timișoara (cel de zi de pe Sever Bocu, cel de zi de pe Telegrafului și Alzheimer).

Persoanele vârstnice din centrele municipalității sunt aniversate

Întâlnirea a fost în grădina japoneză și a fost organizat și un scurt program muzical. Oaspete a fost Carol Ann Spradley din Statele Unite, New Mexico, o veche binefăcătoare, deoarece prin Asociația Zoe din Timișoara achită costul reparațiilor de uz casnic pentru beneficiarii centrelor pentru vârstnici ale municipalității timișorene. La Centrul de zi pentru persoane vârstnice de pe strada Sever Bocu a fost organizată și o festivitate pentru a marca aniversarea zilelor de naștere a zece vârstnici din cadrul Centrului, cel mai longeviv dintre aceștia fiind și președinte de onoare al Consiliului seniorilor, Gheorghe Chiorean, care are 97 de ani. La festivitate a participat și viceprimarul Adrian Orza, care le-a urat La mulți ani, precum și actorul Vladimir Jurăscu, care a încântat asistența. Aniversații au primit daruri și au petrecut cu sandviciuri, tort, suc și șampanie. Informații suplimentare despre activitatea acestor așezăminte se pot obține la telefon 0256-490.286, la Centrul de zi de pe strada Sever Bocu.