Aniversarea celor mai vârstnici timișoreni

Vor fi organizate două serii de evenimente sărbătorești. Începând cu anul 2005 Primăria Municipiului Timișoara împreună cu Direcția de Asistență Socială Comunitară prin Serviciul pentru Protecția Socială a Persoanelor Vârstnice au inițiat după modelul orașului înfrățit Mulhouse acțiunea „Aniversarea celor mai vârstnici timișoreni și a celor mai longevive cupluri, destinată persoanelor care au peste 90 ani de viață și cuplurilor cu peste 50 ani căsătorie. În acest an, manifestarea se va desfășura pe perioada a două zile, respectiv 19.11.2008 și 26.11.2008, în sala de consiliu a Primăriei  Timișoara.

Sunt două festivități, deoarece vor fi sărbătorite 160 de cupluri cu peste 50 de ani de căsătorie, iar capacitatea sălii nu este chiar atât de mare. Persoanele vârstnice prezente se vor putea bucura de un mic spectacol  și vor putea servi, într-o ambianță de sărbătoare, produse de patiserie, dulciuri și șampanie nealcoolizată. În cadrul festiv al acțiunii, cuplurile care au rezistat în fața testului de fidelitate timp de multe decenii vor primi câte o diplomă, un cadou personalizat, o sticlă de șampanie, o cutie de ciocolată și un buchet de flori, la manifestarea din 19 noiembrie fiind prezent viceprimarul Adrian Orza. Aniversarea celor mai longevivi timișoreni a devenit un demers apreciat de cetățeni, iar cei interesați pot obține informații de la tel: 490286, Serviciul pentru Persoane Vârstnice.