Verificări privind deținerea animalelor
Trebuie respectate anumite reglementări de către proprietary.

Creșterea animalelor în cadrul gospodăriilor individuale, situate în marile aglomerări urbane poate fi o sursă de disconfort și o im­portantă cale de diseminare a agenților patogeni, în condițiile în care normele igienico-sanitare nu sunt respectate. Creș­terea animalelor de fermă și a păsărilor în municipiul Timișoara nu este permisă în curțile de folosință comună, cu mai multe apartamente proprietate privată sau mixtă, în gospodăriile aflate în vecinătatea blo­curilor și în interiorul perimetrului de­limitat de străzile Grigore Alexandrescu, Lt. Ovidiu Balea, rambleu cale ferată, Gării, Nufăr, Splaiul Tudor Vladimirescu, Gabriel Ioseph, Ardealului, George Georgescu, Constantin Daniel, Sulina, Calea Șagului, Ceferiștilor, Cercului, Dimineții, A.P. Cehov, Apicultorilor, Gospodarilor, G. Musicescu, Calea Urseni, Legumiculturii, Calea Moș­niței, Aviatorilor, Câmpului, Rozelor, Co­metei, Ștrandului, Aleea Pădurea Verde, Măcin, Constructorilor, Centura. Creșterea animalelor și păsărilor, strict pentru con­sum familial, se poate face în exteriorul perimetrului cu respectarea unor condiții, printre care numărul de animale să nu depășească 2 porci, 20 păsări și 1 vacă matură și un vițel, într-o gospodărie pro­prietate privată, iar adăposturile tre­buie să fie amplasate la o distanță de minim 10 m față de locuințele învecinate, normele de igienă să fie respectate. În urma verificărilor efectuate, adăposturile improvizate în gospodăriile populației nu sunt adecvate creșterii animalelor. Un astfel de caz a fost cel al fermei cu un efectiv de 49 de bovine, situate pe strada Vuk Karadjic. În urma avertismentelor și a proceselor verbale de sancționare, proprietara animalelor s-a conformat, acestea fiind mutate în afara orașului.