Intervenții ale voluntarilor de la Salvo
S-au mobilizat la solicitarea ISU “Banat” în mai multe situații de urgență.
Echipe specializate ce fac parte din Formațiunea de Intervenție Rapidă pe bază de Voluntariat “SALVO” din cadrul Com­partimentului Voluntar pentru Situații de Urgență al Primăriei Municipiului Timișoara au intervenit, în luna octombrie, pentru scoa­­terea persoanelor blocate în lift și sal­­varea animalelor imobilizate în diverse lo­cații la solicitarea Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Banat” al județului Timiș prin Sistemul național unic pentru apeluri de urgență 112 și a cetățenilor din municipiul Timișoara. SALVO  este alcătuită exclusiv din voluntari, cu o do­­tare și o structură specifică, destinată să desfășoare diferite misiuni: salvări în plan vertical din spații periculoase, me­dii industriale, salvări din peșteri; cer­­cetare-salvare pe cursuri de apă, ope­rațiuni subacvatice; orice tip de ac­țiune unde este necesară prezența câinilor de salvare; asigură logistica în teren pe timpul desfășurării intervențiilor; asi­gură baza materială tehnică; asigură asis­tență medicală de urgență, asistență psihologică; asistență veterinară de ur­gență, înlăturând pericolele provocate de animale, insecte, în spații publice și în zo­nele de intervenție; asigură activități de prevenire, prin activități de informare în școli și instituții, dar și sesizare asupra factorilor de risc, asigură activități de patrulare, monitorizare, asi­gurare perimetru, degajare circulație, în cazul situațiilor de urgență. Mai multe detalii se găsesc pe site-ul www.salvo.ro.