Întâlnire cu ligile studențești
Au fost analizate problemele identificate de ligile și asociațiile de studenți din Complex.
Primarul Gheorghe Ciuhandu și viceprimarul Adrian Orza, împreună cu directorii din Primărie, au avut o întâlnire cu Convenția Organizațiilor Studențești din “Politehnica” Timișoara, pe problemele identificate de ligile și asociațiile de studenți politehniști în Complexul Studențesc. Au fost luate în discuție situația spațiilor comerciale, propuneri de amenajări de locuri de parcare în zona Corpului Electro, lângă stația RATT – aici se va reamenaja o parcare în cursul acestui an. Li s-a explicat care sunt atribuțiile Poliției Locale și au fost îndemnați să apeleze numărul dispeceratului 0256.968, care funcționează non-stop. Studenții au solicitat și montarea de coșuri de gunoi, în zona facultăților, acestor solicitări urmând să li se dea curs în perioada imediat următoare. În ceea ce privește solicitarea privind supravegherea video a aleilor și parcărilor din Complex, li s-a comunicat că se lucrează la un proiect cu finanțare europeană care prevede supravegherea video a mai multor zone a orașului, în general piețe și unități școlare, iar din zona Complexului va fi introdusă Aleea Studenților. Au fost ridicate și probleme care vizează repararea trotuarelor și aleilor din Complex precum și lucrări la iluminatul stradal, lucrări care se vor realiza în perioada următoare.

Job Shadow Day

Prin programul internațional Job Shadow Day li se oferă elevilor posibilitatea de a intra în contact direct cu comunitatea de afaceri locală, cu scopul de a-și face o imagine despre economia de piață și detaliile profesiei pe care și-o doresc. La Primăria Timișoara programul a început cu o vizită a instituției și prezentarea modului de lucru în cadrul departamentelor. Elevii au fost primiți de viceprimarul Adrian Orza, care le-a făcut o descriere a modului de funcționare a Consiliului Local și Primăriei și le-a răspuns la întrebări. Unul dintre elevii participanți la proiect a participat la audiențele ținute de viceprimar și la desfășurarea curentă a activităților. Ceilalți tineri au participat la activitățile curente de la celelalte direcții din Primărie. Job Shadow Day presupune vizita unui număr de elevi într-o companie sau instituție publică, unde aceștia devin pentru o zi “umbra” uneia dintre persoanele angajate la companiile și instituțiile partenere ale programului. În acest fel elevii vor avea o mai bună perspectivă asupra a ceea ce presupun anumite joburi, responsabilități și muncă în echipă. Pe viitor ei se vor putea orienta cu o mai mare ușurință în cariera profesională și vor putea lua decizii în cunoștință de cauză.