Servicii pentru persoane cu nevoi speciale
La Centrul de Zi pentru Persoane Vârstnice "Alzheimer" se acordă asistență.
Centrul de zi “Alzheimer” face parte din cadrul Serviciului pentru Protecția Socială a Persoanelor Vârstnice aflat în subordinea Direcției de Asistență Socială Comunitară - Consiliului Local al Municipiului Timișoara. Scopul centrului de zi este prevenirea și/sau limitarea unor situații de dificultate și vulnerabilitate prin menținerea autonomiei persoanei cu boala Alzheimer în stadiul incipient și mediu. În cadrul Centrului de zi “Alzheimer” se desfășoară: activități pentru menținerea și/sau readaptarea capacităților fizice și intelectuale; activități de training mintal; activități de socializare; activități de ergoterapie și terapie ocupațională; consultații, monitorizare și îndrumare medicală; program de kinetoterapie; consiliere psihologică și socială pentru beneficiari și familiilor acestora. În fiecare marți și joi între orele 15.00-17.00 la Centrul de zi “Alzheimer”, se desfășoară exerciții de stimulare cognitivă, exerciții psihomotrice individuale și de grup, activități de conștientizare a bolii și teste de depistare a bolii Alzheimer. Persoanele interesate de serviciile GRATUITE oferite de către Centrul de Zi “Alzheimer” cât și de alte informații utile referitoare la boala Alzheimer, se pot adresa personal, la sediul de pe str. Vasile Alecsandri nr. 6 sau telefonic la numărul: 0256/434.736.