Microbuze pentru persoanele cu nevoi speciale
Ca o completare a activității variate a domeniului social gestionat de Primăria Timișoara, începând cu anul viitor, municipalitatea intenționează să introducă un nou serviciu destinat persoanelor cu nevoi speciale.

Serviciul, care va fi o premieră pentru Europa Centrală și de Est va pune la dispoziția persoanelor cu handicap fizic, cinci microbuze, dotate special cu facilități pentru aceste persoane cu nevoi speciale (lifturi de acces în microbuze, locuri în interior pentru cărucioare etc.).

În acest sens, va fi înființat un dispecerat și va exista un număr de telefon la care aceste persoane cu nevoi speciale vor putea suna, pentru a comanda ca aceste microbuze să îi transporte de acasă, în diverse locuri din oraș.

Aceste cinci microbuze revin Primăriei Timișoara în urma licitației care a prevăzut achiziționarea a 50 de autobuze moderne. Inclusiv aceste autobuze sunt prevăzute cu dispozitive pentru acces liber a persoanelor cu handicap.

Autobuzele, împreună cu cele cinci microbuze urmează să fie livrate în prima parte a acestui an.

În acest moment, în evidențele Primăriei Timișoara și a Serviciului de Asistență Specială se află 3.500 de persoane cu handicap accentuat, grav și asistenți personali ai acestora, care beneficiază de gratuitate la transportul în comun.