Expoziție de grup la Galeria Helios
Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Timișoara și Asociația Artistică “Szög-Art” din Szeged invită publicul, joi, 14  iunie 2012, orele 18 în Galeria de Artă  HELIOS din Timișoara (P-ța Victoriei  Nr. 6.) la vernisajul expoziției de grup a 22 de artiști plastici profesioniști din orașul Szeged (Ungaria).

SZÖG-ART  20 DE ANI

Membrii Asociației Artistice “Szög-Art”  vor expune lucrări de pictură, grafică, sculptură și artă decorativă.

Participă: Sándor Aranyi, József Darázs, Alajos Eszik, Pál Farkas, Mihály Fritz  , László A.  Henn, Márton Kalmár, Keve Kovács,  András Lapis, János Lóránt, András Novák, Ferenc Pataki, Lőrinc Popovics, János Sinkó, Lajos Sejben, Tamás Szabó, Gyöngyi Szathmáry, László Zombori precum și † István Dér, † Ernő Fischer, † János Kass și † Pál Lázár.

Un cuvânt de salut va rosti: dr. LÁSZLÓ GYIMESI, consilier pe probleme de dezvoltare urbană, cultură și relații externe al Autoguvernării municipale Szeged.

Prezintă: RÓBERT NÁTYI, critic și istoric de artă.

Orar: 14-27 iunie 2012, zilnic între orele 9-17.

Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Timișoara