Sărbătorirea celor mai longevivi cetățeni ai orașului nostru
Ca urmare a inițiativei muni­ci­palității de a-i serba pe cei mai lon­gevivi cetățeni ai orașului nostru, până în momentul de față s-au înscris 40 de persoane cu vârste de peste 90 de ani și 5 cupluri cu mai mult de 50 de ani de căsnicie, a anun­țat viceprimarul Adrian Orza. Una dintre doamnele înscrise a împlinit deja venerabila vârstă de 100 de ani.

Astfel, municipalitatea le va aniversa pe aceste persoane, la se­diul Primăriei Municipiului Timi­șoara, în Sala de Consiliu, ocazie cu care li se vor înmâna diplome de “seniori” ai Timișoarei.

Înscrierile continuă, pe pe­rioa­dă nelimitată, la numărul de telefon 490286, Serviciul Persoane Vârstnice.

După cum se știe, munici­pa­li­tatea timișoreană a creat deja, o tradiție în a-i aniversa, lună de lună, pe beneficiarii Centrului de Zi pentru Persoane Vârstnice și pe cei din programul de îngrijire la do­miciliu.

Acest model de a-i sărbători pe cei mai longevivi cetățeni ai ora­șu­lui este un rezultat al colaborării din­tre Primăria Timișoara și Primăria din Mulhouse, Franța, oraș înfrățit cu Timișoara.