Distribuirea produselor alimentare din stocurile UE
Marți, 5 februarie 2013 , va începe distribuirea de produse alimentare din stocurile de intervenție ale Uniunii Europene, conform Hotărârii de Guvern nr. 950/2012, pentru persoanele care au intrat în drepturi din perioada 1.08.2012-31.12.2012.

Pană in prezent, din depozitul municipal au fost livrate 420 tone produse alimentare, din care 244 tone au fost deja distribuite la 9360 de peroane.

Distribuirea se va face în Timișoara, Bv. Circumvalațiunii 8-10, conform următorului program:
•    Luni: 8.00 - 14.30
•    Marți: 8.00 - 17.30
•    Miercuri: 8.00 - 14.30
•    Joi: 8.00 - 16.30
•    Vineri: 8.00 - 13.00

Actele necesare pentru ridicarea produselor sunt:

Pentru șomeri: - buletinul sau cartea de identitate ( copie și original), precum carnet de șomer vizat la zi ( copie și original pentru șomerii indemnizați).
                           - buletinul sau cartea de identitate ( copie și original), adeverință prin care se atestă calitatea de șomer, aflat în baza de date a agenției teritoriale pentru ocuparea forței de muncă pentru șomerii înregistrați, care nu beneficiază de indemnizație de șomaj.

Pentru persoanele cu handicap: buletinul sau cartea de identitate (în  copie și original), certificatul de încadrare în grad de handicap grav și accentuat, valabil la data ridicării produselor, (în  copie și original).

Pentru pensionari și persoanele beneficiare de legi speciale, menționate la litera e: buletinul sau cartea de identitate ( copie și original), cuponul de pensie din luna curentă sau luna anterioară ( copie și original).

Se vor distribui cele 9 produse alimentare aflate in depozitul municipal (mălai, paste făinoase,orez,zahăr,biscuiți,fasole boabe,bulion,rosii în bulion,mazăre), conform anexei din atașament.

Distribuirea se va face pe baza unor numere de ordine primite de la locul de distribuire.

Relații suplimentare se pot obține la sediul Direcției de Asistență Socială Comunitară, B-dul. Regele Carol I nr. 10, sau la telefon nr. 0356-416049; 0256-220583.

Director Executiv,
Maria Stoianov