Campanie de luptă împotriva cancerului la copil
Pe 15 februarie cuvantul SPERANTA va fi mai puternic ca niciodata. Ne ajutati ca acest mesaj sa ajunga la publicul general? Impreuna putem oferi cuvintelor o alta semnificatie. Campania ,,Doneaza cuvinte” se va desfasura in perioada 4-15 februarie marcand 2 zile importante: Ziua Mondiala de Lupta Impotriva cancerului si Ziua Internationala de Lupta impotriva cancerului la copil. Asociatia Little People in toata aceasta perioada se va adresa publicului larg solicitandu-le solidaritatea prin transmiterea unui mesaj de incurajare care mai apoi va fi facut cunoscut tuturor pacientilor care beneficiaza de sprijinul asociatiei. Sa donezi cuvinte nu costa nimic!

Video-ul campaniei Donează Cuvinte! este accesibil pe pagina de Facebook a asociației și poate fi transmis la cerere. Este realizat de tineri supravietuitori de cancer, video amator, fiind un exemplu ca un astfel de mesaje pot fi usor de realizat de către fiecare dintre noi. Asteptam fotografii, video-uri si mesaje scrise pe adresa info@thelittle-people.org sau direct pe pagina de Facebook a asociatiei in aceasta perioada.

Pe data de 15 februarie sarbatorim Ziua Internationala de lupta impotriva cancerului la copil. Sarbatorim fiecare copil sau adolescent care lupta din greu cu aceasta boala si le aratam ca exista speranta. Atunci vom dona cuvinte si mesaje de incurajare. Cuvintele noastre conteaza deoarece pot fi transformate intr-un mesaj, viziune si scop comun: cancerul la copil trebuie invins!

Asociația Little People este o organizație non-profit, care are o experiență de peste 16 ani în oferirea serviciilor psihosociale în domeniul medical, asigurând suport zilnic și programe de intervenție complexe copiilor și tinerilor bolnavi de cancer internați în 7 secții majore de oncopediatrie din Romania, in Timișoara, Cluj, București și Iași. Începând cu luna februarie copiii si adolescentii din Republica Moldova vor beneficia în premieră de eficacitatea programului de suport psihosocial pus la dispoziție de asociație. În 2006 asociația a înființat Clubul Temerarii, al adolescenților români care au învins cancerul,o comunitate care numără peste 300 de membri din 85 de localități și reprezintă cea mai mare comunitate de gen din Europa. Asociația Little People oferă suport psiho-social zilnic la peste 90% din copiii bolnavi de cancer din România, a construit și a amenajat 2 camere de joacă, a renovat secții de pediatrie, oferă suport în achiziționarea aparaturii medicale necesare și în procurarea medicamentelor greu accesibile, desfășoară campanii de conștientizare în comunitate și organizează evenimente pentru tinerii supraviețuitori de cancer.

www.thelittlepeople.ro / www.potisitu.ro
Facebook: Asociația Little People http://www.facebook.com/pages/Asociatia-Little-People-Romania/135087612034?ref=search&sid=100000245760567.261897554..1#

Activitati realizate de Asociatia Little People Romania la nivel national - 4-15 februarie:
•    4 februarie, Ziua Mondiala de Lupta Impotriva Cancerului, debutul campanie ,,Doneaza cuvinte!”
•    Activitati pe tema victoriei si sperantei realizate in sectiile de oncopediatrie din Cluj-Napoca, Timisoara, Bucuresti si Iasi in perioada 4-15 februarie.

Intalniri in spital cu tinerii supravietuitori, membrii Clubului Temerarii
•    6 februarie, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii  ,,Sfanta Maria”, Iasi
•    7 februarie, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii, Pediatrie  II, Cluj-Napoca
•    8 februarie, Spitalul de Urgenta pentru Copii ,,Louis Turcanu”, Timisoara