Controale privind acuratețea dosarelor pentru ajutoarele la încălzire
În urma sesizărilor venite pe adresa Primăriei, privind acu­ratețea dosarelor depuse pentru acor­darea ajutoarelor la încălzire, Serviciul de Investigare a Frau­delor din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție s-a autosesizat urmând să verifice cazurile prezentate de către Primărie.

Reamintim faptul că atribuțiile Primăriei în procesul de acordare a subvențiilor se limitează la stabilirea sumelor care se cuvin celor care depun dosarele. Stabilirea acestor sume de bani se face în baza declarațiilor pe proprie răspundere. În cazul în care aceste declarații se dovedesc a fi nereale, ele constituie caz penal, înca­drându-se la fals în declarații.

Administratorii de imobile care cunosc cazuri concrete de declarații false sunt rugați să se adreseze Primăriei, cu date concrete pentru a putea înainta aceste cazuri Inspectoratului Județean de Poliție.