Masă rotundă pe tema prevenirii consumului de substanțe în rândul tinerilor din municipiul Timișoara
Direcția de Asistență Socială Comunitară a Municipiului Timișoara organizează masa rotundă cu tema”Politici publice locale de prevenire a consumului de substanțe în rândul tinerilor din Municipiul Timișoara”.

Începând cu anul 2014, Municipiul Timișoara prin Direcția de Asistență Socială Comunitară, s-a implicat în proiectul internațional ”Tineri în Europa – Un program de prevenire a consumului de droguri”. Ca urmare a rezultatelor îngrijorătoare ale cercetării întreprinse în cadrul programului, s-a decis că este nevoie de colaborare între mai mulți actori implicați în prevenirea consumului de substanțe în rândul tinerilor, pentru a iniția măsuri necesare la nivel local. Astfel, la masa rotundă sunt invitați să participe reprezentanți din domeniul învățământului, sănătății, ordinii publice, asistenței sociale, Centrului Regional de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog. Ne propunem să inițiem dezbaterea pe tema propusă, iar la sfârșitul întâlnirii să stabilim un set de măsuri care pot fi adoptate la nivel local și să inițiem un parteneriat pentru susținerea și implementarea acestor măsuri.

Masa rotundă va avea loc în data de 26 mai 2016, cu începere de la ora 12.00, la sediul Centrului de zi pentru persoane în dificultate din Timișoara, str. Ioan Plavoșin, nr. 21.

Direcția de Asistență Socială Comunitară