Primarii Municipiului Timișoara
Aceasta este lista celor care au condus orașul din 1718 - momentul încorporării Banatului și Timișoarei în Imperiul Habsburgic - și până în prezent.

Tovie Hold    1718 - 1719
Florian Blam    1719 - 1720
Tovie Hold    1720 - 1722
Solderer Peter    1722 - 1742
Pfann Andrei    1742 - 1745
Mayer Petru    1745 - 1749
Leibnitzer Iosif    1749 - 1754
Auer Mihaly    1754 - 1756
Klang Anton    1756 - 1758
Delpondio A. Petru    1758 - 1761
Ebelshauser Adam    1761 - 1762
Kulterer Iosif Anton    1762 - 1771
Lederer Bartalus    1771 - 1774
Delpondio A. Petru    1774 - 1780
Lendolt Ion Mihai    1780 - 1782
Delpondio Mihai P. Anton
și Adam Ingrueber    1782 - 1786
Reyhuber Toma    1786 - 1787
Schmid Sebastian    1787 - 1789
Koppauer Ignatiu    1789 - 1808
Petrovici Simeon    1808 - 1810
Plavisics Petru    1810 - 1812
Kuenalter Mihai    1812 - 1816
Tessenyi Iosif    1816 - 1819
Klapka Iosif    1819 - 1833
Speckner Ianos și Koronghi    1833 - 1844
Preyer N. Johann    1844 - 1858
Marguet Alosie (comisar guvernial)    1858 - 1859
Kuttel Carol    1859 - 1861
Weigl Iosif    1861 - 1867
Kuttel Carol    1867 - 1872
Steiner Francisc    1872 - 1876
Torok Janos    1876 - 1885
Telbisz Carol    1885 - 1914
Geml Iosif    1914 - 1919
Ing. Stan Vidrighin    01.09.1919 - 30.04.1921
Dr. Cornel Grofsorean    30.04.1921 - 03.01.1922
Ing. Stan Vidrighin    03.01.1922 - 31.08.1922
Dr. Lucian Georgevici    31.08.1922 - 17.04.1926
Dr. Samuil Sagovici    17.04.1926 - 01.06.1926
Dr. Ioan Dobosan    01.06.1926 - 02.09.1927
Iosif Gabriel    02.09.1927 - 21.09.1927
Dr. Lucian Georgevici    21.09.1927 - 12.01.1929
Dr. Gheorghe Crăciun    12.01.1929 - 09.03.1929
Gen. Gheorghe Domășneanu    09.03.1929 - 07.12.1929
Dr. Francisc Schmitz    07.12.1929 - 23.12.1929
Dr. Coriolan Băran    23.12.1929 - 28.08.1930
Dr. Coriolan Balta    28.08.1930 - 17.08.1931
Dr. Cornel Grofsorean    17.08.1931 - 18.06.1932
Dr. Cornel Lazăr    18.06.1932 - 17.12.1932
Dr. Liviu Gabor    17.12.1932 - 26.11.1933
Petru Olariu    26.11.1933 - 11.12.1933
Augustin Coman    11.12.1933 - 01.12.1937
Dr. Alexandru Miletici    01.12.1937 - 03.01.1938
Gheorghe Andrașiu    03.01.1938 - 11.02.1938
Dr. Nicolaie Table    11.02.1938 - 17.02.1938
Vasile M. Teodorescu    17.02.1938 - 11.03.1938
Gen. Rodrig Modreanu    11.03.1938 - 26.09.1938
Dr. Coriolan Băran    26.09.1938 - 06.02.1939
Dr. Emil Tieranu    06.02.1939 - 22.12.1939
Dr. Coriolan Băran    22.12.1939 - 06.10.1940
Dr. Ilie Radu    06.10.1940 - 29.01.1941
Ing. Hans Jung    29.01.1941 - 05.02.1941
Ing. Eugen Pop    05.02.1941 - 1943
Doboșan Ioan    19.08.1943 - 31.10.1944
Gabor Liviu    31.10.1944 - 28.04.1945
Novac Traian    28.04.1945 - 23.05.1946
Petric Josif    23.05.1946 – 19.02.1948
Botezatu Vasile    19.02.1948 – 1950
Hasmanian Ion    1950
Jurjac Ioan    1950 – 1953
Tiodorescu Valeriu    1953
Silindean Ioan    1953 – 1954
Donosie Radu    1954 - 1956
Ing. Botezatu Vasile    1956 - 1961
Ing. Popeti Ioan    1961 - 1965
Ing. Tămaș Leonida    1965 - 1968
Ing. Pop Coriolan    1968 - 1971
Micota George    1971 - 1977
Bălan Radu    1977 - 1980
Mot Petru    1980 - 1989
Arh. Alămureanu Pompiliu    13.01.1990 - 06.08.1990
Ing. Borha Liviu    07.08.1990 - 17.02.1992
Ing. Oancea Viorel    18.02.1992 - 02.06.1996
Dr. ing. Ciuhandu Gheorghe     03.06.1996 - prezent
 

Galerie Foto Evenimente
Inaugurarea pasajului subteran Michelangelo
06 August 2015
 
Pasajul Michelangelo, unul dintre cele mai importante și complexe proiecte de infrastructură derulate de municipalitate în ultimii ani, a fost deschis circulației
Video / Declaratii / Interviuri
Spectacol de muzică, apă și lumini pe Bega
24 Iulie 2012
 
Una dintre prioritățile pe patru ani ale actualului Executiv al Primăriei este și crearea unui sistem de muzică, apă și lumini pe Bega
Newsletter

Ultima actualizare: 13.11.2018
Numar de utilizatori unici: 98284
Numar de afisari: 12074865