29 April 2024

Convocarea Consiliului Local al Municipiului Timișoara în ședință extraordinară pentru data de 30.04.2024

Se convoacă membrii Consiliului Local al Municipiului Timișoara în ȘEDINȚĂ EXTRAORDINARĂ, în data de 30.04.2024, ora 13:00, prin platforma online de videoconferință.

Ședința va fi, de asemenea, transmisă live pe pagina de Facebook a Primăriei Municipiului Timișoara.

Pe ordinea de zi a ședinței sunt incluse următoarele proiecte :

1.   Proiect de hotărâre privind aprobarea operațiunii de primă înregistrare în sistemul informatic integrat de cadastru și carte funciară a 30 de terenuri aferente unor străzi din Timișoara, precum și rectificarea suprafețelor acestor terenuri.

2.   Proiect de hotărâre privind împuternicirea Comisiei de Negociere cu Terţii a Consiliului Local în vederea negocierii închirierii imobilelor situate în Timișoara, str. Odobescu nr. 56 A și str. Iosif Vulcan nr.9 în care funcţionează Grădinița cu Program Prelungit nr. 14, respectiv Grădinița cu Program Prelungit nr. 44

3.   Proiect de hotărâre privind aprobarea și semnarea unui acord de parteneriat între Administrația pentru Sănătate și Educație a Municipiului Timișoara și Clubul Sportiv Gambitul Damei Iași pentru susținerea activităților de șah pentru elevi și tineri în Timișoara.

4.   Proiect de hotărâre privind modificarea suprafețelor imobilelor teren proprietatea Municipiului Timișoara prevăzute în Anexa nr.1, care fac parte din prezenta hotărâre.

5.   Proiect de hotărâre privind atribuire numere cadastrale noi pentru DE 1293, teren proprietatea Municipiului Timișoara domeniul public

6.  Proiect de hotărâre privind aprobarea prelungirii duratei Contractului de delegare a gestiunii serviciului public de alimentare cu energie termică în sistem centralizat în Municipiul Timișoara nr. CDE2021-1475/15.10.2021.

7.  Proiect de hotărâre privind neexercitarea dreptului de preemțiune din partea Consiliului Local al Municipiului Timișoara, la intenția de înstrăinare a ap.1/C aferent imobilului din strada Timotei Cipariu nr.6, parter, identificat cu CF 401145-C1-U4, nr.topo 12191/I/III, la prețul de 60.000 euro.

8.  Proiect de hotărâre privind aprobarea Campaniei de buget participativ „Timișoara Decide!” 2024.

9.  Proiect de hotărâre aprobarea Planului Urbanistic Zonal „Funcțiuni mixte - Instituții si servicii, adăpost animale fără stăpân”, zona Freidorf, CF 455010, Timișoara.

10.  Proiect de hotărâre privind aprobarea Planului Urbanistic de Detaliu „Construire casă unifamilială în regim de înălțime P+1E și împrejmuire”, str. Ion Stoia Udrea nr. 2A, CF 443763, Timişoara.

11.  Raport de activitate nr. TMI2024 – 11521/15.04.2024 privind deplasarea la Tokyo/Japonia, în perioada 26.03. – 30.03. 2024, al domnului Viceprimar Cosmin A. Tabără.