3 July 2024

Apel pentru selectare de voluntari în domeniul de activitate al Autorității Tutelare

Lansăm un apel de implicare civică în sprijinul categoriilor de persoane care se adresează Autorității Tutelare.

Primăria Municipiului Timișoara dorește să remodeleze activitatea administrației locale și să crească gradul  de eficiență a acesteia. În acest sens, lansăm un apel către specialiștii din domeniul protecției sociale pentru a colabora ca voluntari în cadrul administrației locale timișorene.

Task-uri ale voluntarilor care vor fi selectați în vederea colaborării cu administrația locală timișoreană:

• Acordă îndrumare și sprijin de specialitate categoriilor de persoane menționate, în special cu privire la modificările legislative prevăzute de Legea nr.140/2022;
  • Realizează verificări pe teren și colectează informații specifice, în vederea fundamentărilor deciziilor Serviciului Autoritate Tutelară;
  • Desfășoară activități de birou specifice serviciului: redactare, introducere date, arhivare, etc.
  • Asigură sprijin pentru realizarea atribuțiilor Secretariatului Nucleului Local de Coordonare și Monitorizare a muncii neremunerate în folosul comunității.

Vă invităm să aplicați pentru una dintre cele 2 (două) poziții de voluntariat disponibile în domeniul autorității tutelare.

Minime calificări necesare:

• Absolvent studii superioare (asistent social, psiholog, jurist, profesor) și cursuri de perfecționare în domeniul protecției sociale/ autoritate tutelară.
  • Experiență în domeniul protecției sociale/autorității tutelare, empatie, disponibilitate, răbdare, spirit de echipă.

Perioada de derulare a activității de voluntariat:

• 6 (șase) luni ca perioadă de probă, cu începere de la data semnării contractului de voluntariat de către ambele părți.
  • la expirarea celor 6 luni de probă, contractul se prelungește automat cu 6 luni, însă doar în cazul în care niciuna dintre părți nu anunță în scris, în condițiile legii, rezilierea acestuia.

Program:
4 ore/zi, în cursul zilelor lucrătoare ale săptămânii

Data limită de depunere a solicitărilor de voluntariat: 10.07.2024

Formularul de solicitare, în format editabil, este anexat mai jos.

Vă invităm să depuneți – împreună cu un CV recent – formularul completat:

• prin e-mail, pe adresa [email protected] având subiectul „pentru call-ul de voluntariat în domeniul de activitate autoritate tutelară”
  • sau la sediul central al Municipiului Timișoara: Bd. C.D. Loga nr. 1, cam. 12.

Așteptăm solicitările dumneavoastră cu maxim interes și dorință de colaborare.